Henryk Arctowski – pionier badań Arktyki

Cykl: Poczet Fantastycznych Polek i Polaków

EST.press   •   14 lutego 2022

💪 Henryk Arctowski urodził się w 1871 r. w Warszawie w rodzinie pochodzenia niemieckiego. Chociaż rodzina szybko się spolonizowała, to sam Henryk miał z tego powodu sporo nieprzyjemności. Ostatecznie szkołę skończył w Belgii. Studiował (w Belgii i Francji) astronomię oraz geologię – i to w tej drugiej dziedzinie się rozwijał, szczególnie zagadnienia mineralogii i petrografii.
💪 W wieku dwudziestu kilku lat zdecydował się na zmianę nazwiska, z oryginalnej wersji Artzt na znane (i niewątpliwie trudniejsze do wymówienia) Arctowski. Jako dwudziestoczteroletni naukowiec został kierownikiem naukowym belgijskiej wyprawy na Antarktykę. Wyruszyła ona w 1897 i brał w niej udział, oczywiście między innymi, Roald Amundsen. Powrócili dwa lata później.
💪 Dzięki ekspedycji napisał wiele prac o przełomowym charakterze (w sumie 10 tomów). Badania naukowe prowadził w zasadzie do wybuchu pierwszej wojny światowej, kiedy to powołano do życia w USA komisję do spraw Polski, z którą Arctowski nawiązał współpracę. Na jej potrzeby przygotował obszerny raport o kraju znad Wisły.
💪 Po wojnie, w czasie konferencji w Wersalu, był doradcą polskiej delegacji z Dmowskim i Paderewskim na czele. W wolnej Polsce podjął pracę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wybuch II wojny światowej zastał go w Stanach, gdzie wyjechał na konferencję.
💪 Z Ameryki nie wrócił już do Polski. Jego żona była Amerykanką, on sam dostał obywatelstwo. Oboje zmarli w 1958 r. Zostali pochowani za oceanem, ale po dwóch latach prochy sprowadzono do Warszawy. Pozostały po Arctowskim liczne prace naukowe, a w Arktyce i na Antarktydzie wiele miejsc nosi jego nazwisko.
***
Tekst powstał przy współpracy z Kubą Łukasińskim z serwisu „Historia nie jest nudna” (https://www.facebook.com/Historianiejestnudna).
Patronem cyklu „Poczet fantastycznych Polek i Polaków” jest oczywiście nasza marka, EST. 966.
***
EST. 966 | Jesteśmy polską, niezależną marką odzieżową. Oferujemy przede wszystkim damskie i męskie koszulki z autorskimi grafikami. Oprócz tego bluzy i inne ubrania. Co je łączy? Przede wszystkim pozytywny patriotyzm. Kochamy Polskę i uważamy, że jest pięknym krajem. Ale nie zapominamy o tym, że nasz kraj powstał z ogromnej różnorodności tworzących go ludzi. Że stanowi część Europy, fragment wspaniałego świata.
Naszą odzież tworzymy dla ludzi, którzy pragną w fajny, nienachalny sposób zamanifestować to, co czują w sercu i co mają w głowie. Dla tych, którzy cenią sobie wartości demokratyczne, nasze miejsce w strukturach europejskich, wolność i swobodę podróżowania bez paszportów.
Nie dyskryminujemy. Jest dla nas absolutnie normalne, że ktoś ma inne poglądy, inną orientację, inny kolor skóry.
Tworzymy markę, której celem jest tworzenie pozytywnego wizerunku naszego kraju, głównie dzięki postawie tych ludzi, którzy noszą nasze ubrania. Chcemy spowodować, że biało-czerwone barwy będą kojarzyć się wyłącznie z pozytywnymi emocjami, a Polki i Polacy zaczną manifestować swój trochę inny, pozytywny, codzienny patriotyzm.
Jesteśmy polską marką, a nasza odzież jest najwyższej jakości.
Jesteśmy EST. 966. Jesteśmy „pozytyw patrio”.