Antoni Patek – twórca królewskich zegarków

Cykl: Poczet Fantastycznych Polek i Polaków

EST.press   •   14 lutego 2022

💪 Antoni Patek to żołnierz, patriota, artysta oraz konstruktor bezcennych i absolutnie fenomenalnych zegarków.
💪 Na świat przyszedł w 1812 r. na Lubelszczyźnie. Jego rodzina miała szlacheckie korzenie, choć nie byli zbyt bogaci. Jako młody chłopak wstąpił do 1. Pułku Strzelców Konnych Jazdy Augustowskiej. Niedługo później wybuchło Powstanie Listopadowe, w którym wziął czynny udział. Doszedł do stopnia porucznika i został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari.
💪 Kiedy dokładnie i z jakich przyczyn opuścił Królestwo Polskie – nie wiadomo. Pewne jest, że pod koniec 1831 r. był we Francji, a później przeniósł się do szwajcarskiej Genewy, gdzie zaczął karierę w zegarmistrzostwie. I z tego znany jest do dziś. Jednak początki tej kariery nie należały do łatwych. Najpierw zarabiał na projektowaniu – od jednych kupował mechanizmy i koperty, innym zlecał dekorowanie.
💪 Dopiero w 1839 r. wraz z Franciszkiem Czapkiem założył przedsiębiorstwo, które rozsławiło nazwisko Patka na cały świat. Firma Patek-Czapek powoli się rozwijała i zdobywała uznanie. Drogi obu panów jednak się rozeszły, Czapek założył własną firmę, zaś do spółki Patek przyjął Adriana Philippe’a. Zmieniła się też nazwa firmy, jako Patek-Philippe znana jest do dzisiaj.
💪 Zegarki produkowane przez obu panów były pożądane przez wielkich tego świata – koronowane głowy, arystokrację, nawet papieża. Mimo gigantycznego sukcesu (od Piusa IX dostał nawet tytuł hrabiowski), Patek pozostał skromnym człowiekiem wspierającym dążenia polskie do niepodległości i opiekującym się uczestnikami powstania styczniowego. Miał żonę i trójkę dzieci. Jeden syn nie dożył pełnoletności, drugi nie przejawiał zainteresowania firmą ojca, więc po jakimś czasie ta została sprzedana.
💪 Dzisiaj firma Patek-Philippe pozostaje w rękach rodziny Sternów, a jedynym śladem polskości firmy jest nazwisko głównego założyciela w nazwie.
***
Tekst powstał przy współpracy z Kubą Łukasińskim z serwisu „Historia nie jest nudna” (https://www.facebook.com/Historianiejestnudna).
Patronem cyklu „Poczet fantastycznych Polek i Polaków” jest oczywiście nasza marka, EST. 966.
***
EST. 966 | Jesteśmy polską, niezależną marką odzieżową. Oferujemy przede wszystkim damskie i męskie koszulki z autorskimi grafikami. Oprócz tego bluzy i inne ubrania. Co je łączy? Przede wszystkim pozytywny patriotyzm. Kochamy Polskę i uważamy, że jest pięknym krajem. Ale nie zapominamy o tym, że nasz kraj powstał z ogromnej różnorodności tworzących go ludzi. Że stanowi część Europy, fragment wspaniałego świata.
Naszą odzież tworzymy dla ludzi, którzy pragną w fajny, nienachalny sposób zamanifestować to, co czują w sercu i co mają w głowie. Dla tych, którzy cenią sobie wartości demokratyczne, nasze miejsce w strukturach europejskich, wolność i swobodę podróżowania bez paszportów.
Nie dyskryminujemy. Jest dla nas absolutnie normalne, że ktoś ma inne poglądy, inną orientację, inny kolor skóry.
Tworzymy markę, której celem jest tworzenie pozytywnego wizerunku naszego kraju, głównie dzięki postawie tych ludzi, którzy noszą nasze ubrania. Chcemy spowodować, że biało-czerwone barwy będą kojarzyć się wyłącznie z pozytywnymi emocjami, a Polki i Polacy zaczną manifestować swój trochę inny, pozytywny, codzienny patriotyzm.
Jesteśmy polską marką, a nasza odzież jest najwyższej jakości.
Jesteśmy EST. 966. Jesteśmy „pozytyw patrio”.