Antoni Patek – twórca królewskich zegarków
Poczet Fantastycznych Polek i Polaków • 14 lutego 2022
Antoni Patek to żołnierz, patriota, artysta oraz konstruktor bezcennych i absolutnie fenomenalnych zegarków.
Na świat przyszedł w 1812 r. na Lubelszczyźnie. Jego rodzina miała szlacheckie korzenie, choć nie byli zbyt bogaci. Jako młody chłopak wstąpił do 1. Pułku Strzelców Konnych Jazdy Augustowskiej. Niedługo później wybuchło Powstanie Listopadowe, w którym wziął czynny udział. Doszedł do stopnia porucznika i został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari.
Kiedy dokładnie i z jakich przyczyn opuścił Królestwo Polskie – nie wiadomo. Pewne jest, że pod koniec 1831 r. był we Francji, a później przeniósł się do szwajcarskiej Genewy, gdzie zaczął karierę w zegarmistrzostwie. I z tego znany jest do dziś. Jednak początki tej kariery nie należały do łatwych. Najpierw zarabiał na projektowaniu – od jednych kupował mechanizmy i koperty, innym zlecał dekorowanie.
Dopiero w 1839 r. wraz z Franciszkiem Czapkiem założył przedsiębiorstwo, które rozsławiło nazwisko Patka na cały świat. Firma Patek-Czapek powoli się rozwijała i zdobywała uznanie. Drogi obu panów jednak się rozeszły, Czapek założył własną firmę, zaś do spółki Patek przyjął Adriana Philippe’a. Zmieniła się też nazwa firmy, jako Patek-Philippe znana jest do dzisiaj.
Zegarki produkowane przez obu panów były pożądane przez wielkich tego świata – koronowane głowy, arystokrację, nawet papieża. Mimo gigantycznego sukcesu (od Piusa IX dostał nawet tytuł hrabiowski), Patek pozostał skromnym człowiekiem wspierającym dążenia polskie do niepodległości i opiekującym się uczestnikami powstania styczniowego. Miał żonę i trójkę dzieci. Jeden syn nie dożył pełnoletności, drugi nie przejawiał zainteresowania firmą ojca, więc po jakimś czasie ta została sprzedana.
Dzisiaj firma Patek-Philippe pozostaje w rękach rodziny Sternów, a jedynym śladem polskości firmy jest nazwisko głównego założyciela w nazwie.
***
Tekst powstał przy współpracy z Kubą Łukasińskim z serwisu „Historia nie jest nudna” (https://www.facebook.com/Historianiejestnudna).
Patronem cyklu „Poczet fantastycznych Polek i Polaków” jest EST. 966.
———-
A tu znajdziesz kompletny „Poczet fantastycznych Polek i Polaków”
Nasze koszulki