Maria Krystyna Skarbek – agentka 007
Cykl: Poczet Fantastycznych Polek i Polaków
EST.press • 14 lutego 2022
💪 Dziś w naszym Poczcie kolejna wspaniała kobieta – tak tajemnicza, że w zasadzie ciężko stwierdzić, co w jej życiu było faktem, a co wymyśloną historią…
💪 Na świat przyszła w zubożałej polskiej rodzinie szlacheckiej 1 maja 1908 r. Pieczętowała się herbem Abdank. Matka pochodziła z rodziny bogatych żydowskich łódzkich bankierów – Goldfederów. W 1930 r. młoda Krystyna wzięła udział w konkursie Miss Polonia. Za młodu często podróżowała do Anglii – niektórzy już wtedy podejrzewali, że na polecenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
💪 Wybuch wojny zastał ją i jej drugiego męża w Kenii. Gdy dotarła do nich ta informacja, niezwłocznie przyjechali do Francji, a potem Krystyna (już sama) przedostała się do Anglii. W tym czasie była już z mężem w separacji. Na Wyspach zgłosiła się do służby w SOE (Special Operations Executive – Kierownictwo Operacji Specjalnych) i przyjęła pseudonim Christine Granville. Krótko mówiąc została agentką.
💪 Z pierwszą misją pojechała na Węgry. Z Budapesztu trzykrotnie udała się do okupowanej Polski. Współpracowała ze Stefanem Witkowskim i jego organizacją wywiadowczą „Muszkieterowie”. Będąc na Węgrzech zajmowała się przerzutem polskich żołnierzy, internowanych w obozach na zachód do dalszej służby i walki. Dzięki niej Brytyjczycy dostali masę informacji o spodziewanym ataku Niemiec na Związek Sowiecki.
💪 Po krótkim pobycie w Wielkiej Brytanii Krystyna wraz z partnerem Andrzejem Kowerskim zostali przerzuceni na Bliski Wschód. Po skończonej misji w Kairze znów została przeniesiona, tym razem do okupowanej Francji, gdzie pomagała partyzantom. W sierpniu 1944 r. bardzo chciała zostać przerzucona do walczącej Warszawy, ale na to długo nie zgadzali się jej przełożeni. Kiedy wreszcie dostała pozwolenie, aby lecieć z misją wojskową pod koniec roku, to Churchill odwołał wszystkie loty do Polski.
💪 Została zdemobilizowana w kwietniu 1945 r. Jako odprawę dostała 100 funtów. Szybko zapomnieli o niej Brytyjczycy, Polacy nie chcieli z nią współpracować. Po rozwodzie (drugim) w 1946 r. imała się różnych zajęć – była stewardessą na statku, telefonistką, pokojówką, sprzedawczynią. Najbardziej tajemnicza historią z nią w roli głównej wiąże się ściśle z Jamesem Bondem, Agentem 007 – podobno spotkała Iana Fleminga i zainspirowała go do stworzenia postaci Vesper Lynd w książce „Casino Royale”.
💪 15 czerwca 1953 r. została pchnięta nożem w jednym z londyńskich hoteli. Mordercą okazał się mężczyzna, którego oświadczyny odrzuciła. Została pochowana na cmentarzu w Kensal Green w Londynie. Wraz z nią spoczywa Andrzej Kowerski.
***
Tekst powstał przy współpracy z Kubą Łukasińskim z serwisu „Historia nie jest nudna” (https://www.facebook.com/Historianiejestnudna).
Patronem cyklu „Poczet fantastycznych Polek i Polaków” jest oczywiście nasza marka, EST. 966.
***
EST. 966 | Jesteśmy polską, niezależną marką odzieżową. Oferujemy przede wszystkim damskie i męskie koszulki z autorskimi grafikami. Oprócz tego bluzy i inne ubrania. Co je łączy? Przede wszystkim pozytywny patriotyzm. Kochamy Polskę i uważamy, że jest pięknym krajem. Ale nie zapominamy o tym, że nasz kraj powstał z ogromnej różnorodności tworzących go ludzi. Że stanowi część Europy, fragment wspaniałego świata.
Naszą odzież tworzymy dla ludzi, którzy pragną w fajny, nienachalny sposób zamanifestować to, co czują w sercu i co mają w głowie. Dla tych, którzy cenią sobie wartości demokratyczne, nasze miejsce w strukturach europejskich, wolność i swobodę podróżowania bez paszportów.
Nie dyskryminujemy. Jest dla nas absolutnie normalne, że ktoś ma inne poglądy, inną orientację, inny kolor skóry.
Tworzymy markę, której celem jest tworzenie pozytywnego wizerunku naszego kraju, głównie dzięki postawie tych ludzi, którzy noszą nasze ubrania. Chcemy spowodować, że biało-czerwone barwy będą kojarzyć się wyłącznie z pozytywnymi emocjami, a Polki i Polacy zaczną manifestować swój trochę inny, pozytywny, codzienny patriotyzm.
Jesteśmy polską marką, a nasza odzież jest najwyższej jakości.
Jesteśmy EST. 966. Jesteśmy „pozytyw patrio”.
Zobacz również