Karolina Lanckorońska – patriotka doskonała

Cykl: Poczet Fantastycznych Polek i Polaków

EST.press   •   14 lutego 2022

💪 Nazwisko na pewno wszyscy kojarzą… A hrabiankę Karolinę? Zapraszamy do krótkiej podróży po jej fascynującym życiu.
💪 Na świat przyszła 11 sierpnia 1898 r. Jej pełne imiona i nazwisko brzmią (uwaga): Karolina Maria Adelajda Franciszka Ksawera Małgorzata Edina hrabianka Lanckorońska herbu Zadora. Urodziła się w Austrii, a jej ojcem był Karol Lanckoroński (być może i o nim kiedyś napiszemy). To właśnie jemu Karolina zawdzięcza patriotyczne wychowanie, studia, pracę, drogę życiową.
💪 Dzieciństwo i młodość spędziła w Wiedniu, gdzie kształciła się aż do uzyskania stopnia doktora na Uniwersytecie Wiedeńskim. Po studiach przeniosła się do Rzymu i tam spędziła kilka kolejnych lat życia. W 1933 r. zmarł jej ojciec i na Karolinę spadło zadanie zarządzania majątkami rodzinnymi w Małopolsce.
💪 W 1935 r. przeniosła się do Lwowa i na miejscowym uniwersytecie habilitowała się i rozpoczęła pracę jako pierwsza w historii tej uczelni kobieta-docent. Okupacja przerwała jej rozwijającą się karierę – Karolina Lanckorońska przystąpiła do konspiracji. Po kilku miesiącach przeszła do niemieckiej strefy okupacyjnej i znalazła zatrudnienie w Radzie Głównej Opiekuńczej. W 1942 r. z ramienia tej instytucji znalazła się znów we Lwowie.
💪 Kilka miesięcy później została aresztowana i po pobycie w kilku więzieniach ostatecznie w 1943 r. znalazła się w obozie w Ravensbruck, z którego wyszła dopiero w kwietniu 1945 r. Po uwolnieniu wyjechała do Włoch i przyłączyła się do II Korpusu gen. Andersa.
💪 Po wojnie wraz z kilkoma działaczami emigracyjnymi założyła w Rzymie Polski Instytut Historyczny. Zajmował się głównie publikacjami dotyczącymi Polski. W 1960 r. powstał Fundusz im. Karola Lanckorońskiego, a w 1967 r. został on przekształcony w Fundację im. Lanckorońskich. Fundacja postawiła sobie za cel wspieranie polskiej nauki i kultury na obczyźnie, przyznawanie stypendiów dla studentów, publikowanie prac poświęconych historii Polski.
💪 W czasach PRL Lanckorońską skazano na zapomnienie w kraju.
💪 Jednym z najważniejszych momentów jej życia był 1994 r. Wtedy to wszystkie zbiory Lanckorońskich (była ich jedyną spadkobierczynią) przekazała krajowi. Kolekcja liczyła gigantyczną ilość przedmiotów – tworzona była przez dwieście lat. Część z nich otrzymały m. in., Wawel, Biblioteka Jagiellońska i Zamek Królewski w Warszawie.
💪 Karolina Lanckorońska zmarła w Rzymie 25 sierpnia 2002 r. (żyła aż 104 lata, urodziła się w XIX wieku, a zmarła w XXI!). Po wojnie nie odwiedziła kraju ani razu. Przez całe życie pozostała niezamężna i bezdzietna. Jak sama mówiła, swoje życie i miłość ofiarowała ojczyźnie. Spoczywa w Rzymie.
***
Tekst powstał przy współpracy z Kubą Łukasińskim z serwisu „Historia nie jest nudna” (https://www.facebook.com/Historianiejestnudna).
Patronem cyklu „Poczet fantastycznych Polek i Polaków” jest oczywiście nasza marka, EST. 966.
***
EST. 966 | Jesteśmy polską, niezależną marką odzieżową. Oferujemy przede wszystkim damskie i męskie koszulki z autorskimi grafikami. Oprócz tego bluzy i inne ubrania. Co je łączy? Przede wszystkim pozytywny patriotyzm. Kochamy Polskę i uważamy, że jest pięknym krajem. Ale nie zapominamy o tym, że nasz kraj powstał z ogromnej różnorodności tworzących go ludzi. Że stanowi część Europy, fragment wspaniałego świata.
Naszą odzież tworzymy dla ludzi, którzy pragną w fajny, nienachalny sposób zamanifestować to, co czują w sercu i co mają w głowie. Dla tych, którzy cenią sobie wartości demokratyczne, nasze miejsce w strukturach europejskich, wolność i swobodę podróżowania bez paszportów.
Nie dyskryminujemy. Jest dla nas absolutnie normalne, że ktoś ma inne poglądy, inną orientację, inny kolor skóry.
Tworzymy markę, której celem jest tworzenie pozytywnego wizerunku naszego kraju, głównie dzięki postawie tych ludzi, którzy noszą nasze ubrania. Chcemy spowodować, że biało-czerwone barwy będą kojarzyć się wyłącznie z pozytywnymi emocjami, a Polki i Polacy zaczną manifestować swój trochę inny, pozytywny, codzienny patriotyzm.
Jesteśmy polską marką, a nasza odzież jest najwyższej jakości.
Jesteśmy EST. 966. Jesteśmy „pozytyw patrio”.